Doświadczenie zawodowe

 

          Urodziłem się 26 maja 1949 roku w Strzelinie, woj. Wrocławskie. W 1966 roku, po skończeniu LO w Sochaczewie, wstąpiłem do Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej w Jeleniej Górze. Od 1969 roku pełniłem służbę zawodową w Marynarce Wojennej w Oliwie. W latach 1975 – 1979 studiowałem w Wojskowej Akademii Politycznej w Warszawie. W czasie tych studiów byłem prof. dr hab. Mirosława Nowaczyka asystentem - wolontariuszem w Zakładzie Teorii Religii Instytutu Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie. Współredagowałem Studia Religioznawcze.

         W latach 1979 – 1992 zatrudniony byłem w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni pracując na stanowiskach: od asystenta do docenta w Instytucie Nauk Humanistycznych. Doktorat obroniłem w 1985 roku w Wojskowej Akademii Politycznej w Warszawie. Przygotowałem rozprawę doktorką, pod kierunkiem prof. dr hab. Mirosława Nowaczyka, na temat: Znaczenie teorii religii Fryderyka Engelsa dla współczesnych kontrowersji ideologicznych. Recenzentami pracy byli: prof. dr hab. Józef Borgosz i prof. dr hab. Stanisław Kozyr – Kowalski. W 1990 roku zdałem kolokwium habilitacyjne w Wojskowej Akademii Politycznej w Warszawie. Rozprawa habilitacyjna była Próbą rekonstrukcji przesłanek teoretycznych Marksowskiej koncepcji kultury i religii.  

         Za najważniejszych swoich mistrzów i pedagogów uważam: prof. dr hab. Mirosława Nowaczyka, prof. dr hab. Andrzeja Nowickiego, prof. dr hab. Stanisława Kozyra – Kowalskiego, prof. dr hab. Witolda Tylocha, prof. dr hab. Władysława Pałubickiego, prof. dr hab. Józefa Borgosza.

W 1993 roku zostałem zatrudniony na stanowisku profesora w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku. Zajmowałem tam kolejno stanowiska: Kierownik Zakładu Socjologii Religii; Dyrektor Instytutu Filozofii (do 1998 r.); instytutu, którego jestem współzałożycielem. W 1998 r. zostałem zatrudniony na stanowisku profesora w Uniwersytecie Gdańskim w Instytucie Filozofii i Socjologii. W 2001r. zacząłem wypełniać obowiązki Kierownika Zakładu Socjologii Wychowania w w/w instytucie. 

        Jestem filozofem i socjologiem. W pracy naukowej, skoncentrowanej wokół ontologii bytu społecznego i miejsca w nim człowieka, jednostki ludzkiej, weryfikuję hipotezę: wyczerpał się dotychczasowy, ideologicznie obowiązujący, podmiotowo – przedmiotowy paradygmat naukowy. Dostrzegalnym jego skutkiem jest powszechnie konstatowany kryzys kultury współczesnej. Zaistniały realne warunki dla myślenia o świecie i działania podmiotowo – podmiotowego. Wymaga to jednak filozoficznego wysiłku współczesnego człowieka ukierunkowanego na tworzenie nowej filozofii, radykalnie odmiennej od istniejącej filozofii Zachodnioeuropejskiej. Postulat ten realizuję w postaci tworzonej przez siebie sofiologii, która może być filozofią przyszłości.

        Temu podporządkowane są studia nad klasyczną filozofią niemiecką, filozofią społeczną, filozofią polską oraz rosyjską. Tę ostatnią wykorzystuję dla formułowania współczesnej idei słowiańskiej, którą uważam za niezbędną w urzeczywistnianiu na Ziemi zasady antropicznej. 

 

Zatrudnienie w uczelniach niepaństwowych:

W latach 1998 – 2005 roku pracowałem w Bałtyckiej Wyższej Szkole Humanistycznej w Koszalinie.  Od 2005 roku pracuję w Koszalińskiej Szkole Nauk humanistycznych, a od 2002 roku w Gdańskiej Wyższej Szkole Administracji, obecnie Gdańskiej Szkole Wyższej.